telefon3 05

Polacy nie gęsi - swój kabaret mają

I to od ponad bagatela ! stu lat. Pierwszy polski kabaret literacki otwarto w roku 1905 w cukierni Michalika przy Floriańskiej i ochrzczono go „Zielony balonik”. Dbano o jego elitarność i nie używano satyry politycznej. Sięgano za to po talenty rysownicze i na równi ze słowem, rażono siłą karykatury czy humorystycznych portretów i grafik. Po raz pierwszy wystawiono tam szopki noworoczne zwane krakowskimi. Patronem literackim tego przedsięwzięcia był Tadeusz Boy - Żeleński. Mimo ataków krytyki na łamach prasy, społeczeństwo łaknęło tej formy rozrywki.

Tak rozpoczęła się barwna historia polskiego kabaretu. Przypomnijmy, że kabaret to forma sztuki widowiskowej, która z założenia ma charakter satyryczny - czyli obśmiewa rzeczywistość stosując kpinę, żart, parodię, żeby ukazać ją w nieco innym wymiarze. Robiąc to korzysta z formy skeczu, monologu, dialogu. Włącza w to nierzadko piosenkę; gorzką nastrojowa lub zabawną czy ironiczną. Skład kabaretu to najczęściej stałe kilkuosobowe grupy artystów. Charakter i styl kabaretu jest determinowany przez okres historyczny i warunki ustrojowe, w którym powstał. Polskie kabarety przedwojenne, oscylowały formą wokół teatrzyków rewiowych. Dominowała piosenka, balet i udział niezwykle popularnej osoby na statusie gwiazdy. Przykładem może być kabaret „Morskie Oko” gdzie gwiazdami byli to Zula  Pogorzelska i Tadeusz Bodo. Bardzo ważna była scenografia, gdzie często uciekano do tricków technicznych. Na przykład w programie „1000 pięknych dziewcząt” zastosowano trick z lustrami, żeby liczba pięknych pań była zbliżona do tytułu.


Czytaj dalej...

Soundcraft Vi 4 - Nowe urządzenie w Agencji Brussa

Soundcraft Vi4 - nowy cyfrowy mikser w Agencji Brussa!

Od scen muzycznych i koncertowych poprzez teatry i duże kluby muzyczne, kompaktowa, 24-ro tłumikowa Vi4 zapewnia moc konsolet Soundcraft Vi. Przy tym zajmuje minimum tak cennego w audytorium miejsca.
Przełomowa technologia użyta w Soundcraft Vi6, zapewnia intuicyjną obsługe konsolety Soundcraft Vi4.

Wbudowany system Vistonics II dokładnie i przejrzyście informuje o wszystkich używanych funkcjach. Precyzyjne regulatory wbudowane w dotykowe ekrany pozwalają intuicyjnie i szybko dotrzeć i skorygować wybrane parametry.

System różnokolorowego podświetlania tłumików FaderGlow umożliwia błyskawiczną orientację, które funkcje w torach są kontrolowane przez system Vistonics II
Wyposażona w procesory firm Lexicon i BSS Audio, konsoleta Soundcraft Vi4 tworzy zupełnie nowy zintegrowany cyfrowy system, dostarczający realizatorowi niespotykanych, w tej klasie urządzeń, możliwości.
Jeżeli jesteście zainteresowani nadzwyczajną cyfrową technologią i łatwością obsługi, a macie ograniczone miejsce, pomyślcie o konsolecie Soundcraft Vi4.
 
Czytaj dalej...

Szybki Kontakt

B&B Audio
Wełnica Os. Słoneczne 20
62-200 Gniezno

Biuro (+48) 61 424 28 24
info@polskiekabarety.pl 

Jarosław Brussa (+48) 601 791 474
jarek@polskiekabarety.pl 


REFERENCJE
PATRONI MEDIALNI
PRESS ROOM, MATERIAŁY


Masz Pytanie? Napisz:

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszej "Polityce Prywatności ."